Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı belgesi, özellikle pek çok resmi kuruma yapılan çeşitli başvurularda, kamu kurumları tarafından başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler arasında yer almaktadır. Halk arasında sabıka kaydı olarak da adlandırılan adli sicil belgesi, kişinin, şayet varsa adli geçmişini gösterir. Geçmişte sadece adliyelerden dilekçeyle resmi başvuru yapılarak alınan bir belge olan adli sicil kaydı belgesi günümüzde çevrimiçi platform üzerinden kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir.

Adli sicil kaydı sorgulama işlemi günümüzde pek çok vatandaş tarafından gerçekleştirilmektedir. Sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı, bir ceza yargılaması sonucunda kişi hakkında verilen hükümler, mahkeme kararıyla kesinleştikten sonra kişinin adli siciline kaydedilen bilgilerden oluşur. Bu bilgiler, hapis ve idari para cezalarını gösterir.

Bu kararların ertelenmesine dair hükümlerle ilgili kayıtlar infaz süresi bitene kadar mahkeme tarafından kişinin adli kaydına işlenmektedir. Sabıka kaydı günümüzde özellikle pek çok kurum tarafından vatandaşlardan talep edilen bir belgedir. Gerek özel sektör gerekse de kamu kurumları kişiler hakkında yaptıkları işlemlerde adli sicil kaydının bulunması şartını aramaktadır.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kaydı belgesi almak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Pek çok resmi ve özel sektör kurumuna yapılan çeşitli başvurularda kişinin adli sicil kaydı belgesi istenmekte ve bu belge incelenmektedir. Bu işlemlerden bazıları şunlardır:

  • Kamu ve özel sektör iş başvuruları,
  • Yurt dışına çıkışlarda,
  • Sürücü belgesi başvurusu,
  • Silah ruhsatı ve işyeri ruhsatı gibi başvurularda

Adli sicil eskiden sadece Adliyelere yapılan başvurularla alınan bir belgeydi. Günümüzde e-Devlet sistemi üzerinden çok kolay bir şekilde adli sicil belgesi alınabilmektedir. Bunun dışında adli sicil kaydı almak isteyen kişiler, adliye binalarında bulunan adli sicil müdürlüklerinden, kaymakamlıklardan, yurt dışındaki büyükelçiliklerden de adli sicil belgelerini çıkarttırabilmektedir.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Nedir?

İnternet üzerinden adli sicil arşiv kaydı belgesini çıkarmak isteyen kişilerin, öncelikle kendileri adına oluşturulmuş e-Devlet şifrelerine ihtiyaç duyulmaktadır. e-Devlet kapısı sisteme kullanıcı T.C. kimlik no ve şifre ile giriş yapan vatandaşlar ana sayfada bulunan arama butonuna “adli sicil sorgulama” yazdıktan sonra arama işlemini tamamlayarak kendilerine ait adli sicil arşiv kaydı belgesine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Eğer kişi hakkında herhangi bir şekilde adli sicil kaydı düzenlenmemişse yani hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı yoksa bu ekranda, “Yukarıda kimlik bilgileri bulunan şahsın adli sicil kaydı yoktur.” ibaresi çıkar.

Adli Sicil Sildirme

Adli sicil silinme süreleri, her suçun niteliğine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Hukuk sistemimizde yer alan kanunlara göre, adli sicil kaydına işlenmiş olan bir suçun silinebilmesi için, her suça göre belirlenen silinme sürelerinin geçmesi gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Bu süreler şu şekilde sıralanmaktadır:

5 yıl, Memnu hakların iadesi şartıyla 15 yıl, 30 yıl Her suçun türüne ve alınan cezaya göre adli sicil kaydı arşivinden silinme süresi ve şekli mevcuttur. Arşivde kaydın olması kişilerin gerek kamusal herekse de özel hakları bakımından problem yaratabilir. Örneğin, ehliyet, silah ruhsatı, işyeri kaydı gibi resmi başvurularda adli sicil, kişiler önünde engel teşkil edebilmektedir. Bu yüzden verilen hükmün süresinin tamamen geçtikten sonra adli sicil kaydı sildirme işlemi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − eleven =