Bilişim Suçları

Bilişim suçları, hukuki açıdan siber suçlar olarak da bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygın şekilde kullanılan bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi iletişim araçlarının yanı sıra POS makinesi gibi ticari araçlar kullanılarak elektronik ortamda işlenen her türlü suçları kapsamaktadır. İnternet suçu terimi de bu suçu tanımlamak için sık sık kullanılmaktadır. Bilişim sistemine müdahale edilerek gerçekleştirilen TCK bilişim suçları, Türk Ceza Kanunu’nun 243 – 245 maddelerinde düzenlenmiştir.

Bilişim Suçları Nelerdir?

Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen bilişim suçları bir başka deyişle “bilişim alanında işlenen suçlar” başlığı altında şu şekilde tarif edilmektedir:

 • TCK m.243 – Bilişim sistemine girme suçu
 • TCK m.244 – Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme ya da değiştirme suçu
 • TCK m.245 – Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu
 • TCK m.245/a – Yasak cihaz veya program kullanma suçu

Bilişim Suçları Şikayet

Günümüzde bilişim suçları telefon başta olmak üzere internete bağlanabilen bilgisayar ve tablet gibi pek çok cihaz üzerinden yapılabilmektedir. Bilişim alanında işlenen suçlarla ilgili şikayetler, kolluk kuvvetlerinin ve bakanlığın sağladığı dijital ağlar ile yapılabilmektedir. Cimer ve Bimer üzerinden bilişim suçlarıyla ilgili bu suçu işleyenler aleyhinde şikayet talebi oluşturmak mümkündür.

Bilişim Suçları İhbar

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden tüm vatandaşların hizmetine açtığı online sayfa aracılığıyla bilişim suçları hakkında ihbarda bulunabilmek mümkündür. İnternet üzerinde dolandırıcılık suçlarında da bilişim suçlarıyla ilgili olarak ihbarda bulunulmaktadır. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü üzerinden şikayet ve ihbarda bulunarak bilişim suçlarının tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Bilişim Suçları Örnekleri

İçinde bulunduğumuz internet çağında bilişim suçlarıyla yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. En sık karşılaşılan bilişim suç örnekleri şunlardır:

 • İnternet ortamında insanları rahatsız etmek
 • Sisteme zarar vermek amacıyla veri hızsızlığı yapmak
 • Dijital sisteme virüs bulaşmasını sağlayarak zarar vermek
 • Herhangi bir servisi kullanılamaz hale getirmek ya da bu amaç doğrultusunda girişimde bulunmak
 • Kötü amaçlı yazılım üretmek ve bunları yaymak
 • Bilgi hırsızlığı yapmak
 • İnternet üzerinden dolandırıcılık ya da kimlik hırsızlığı yapmak
 • İnternet kullanıcılarının kişisel bilgilerini ele geçirmek
 • İnternet kullanıcılarına hakaret, küfür içerikli ya da müstehcen içerikli veriler göndermek

Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir?

Bilişim suçları şikayet dilekçesi örneği en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu belge ile Cumhuriyet Başsavcılığına veya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine şikayet başvurusunda bulunmak mümkündür.

Bilişim Suçları Kanunu

Siber suç olarak da bilinen bilişim suçları kanunu, cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden işlenen suçlara yönelik düzenlenmiştir. Bilişim suçları Türk Ceza Kanunu’nun 243 – 246. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bilişim sistemine girme, izleme ve verileri yok etme suçları bilişim suçları kanununda belirtilmiştir.

Bilişim Suçları ve Alınacak Tedbirler

Bilişim suçlarına karşı veri bilgilerini korumak çok önemlidir. Kimliğini bilmediğiniz kişilerle internet sosyal medya hesaplarınızın şifre bilgilerini paylaşmamanız gerekir. Bilişim suçları avukat ücreti bilişim suçu unsurlarına göre değişiklik gösterebilir.

Bilişim Suç Cezaları

Bilişim suç cezaları nelerdir sorusunun yanıtları şu şekildedir: Bilişim sistemine hukuksuz olarak giriş yapan kişi 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır. Bilişim sisteminde verileri yok etmişse bu kişi hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir. Sistemi izleyen kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alır. Sistemin işleyişini bozan ya da engelleyen kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + six =