İnfaz Hesaplama

İnfaz süresi hesaplama, suç işlemiş hükümlüler tarafından zaman zaman yapılan bir işlemdir. 2020 yılı için belirlenen ceza infaz hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Suçluların, suçun işlendiği tarihi ve işledikleri suç türünü göz önünde bulundurarak yapabilecekleri infaz hesaplama işlemi mükerrer durumda olan sanıkları da yakından ilgilendirmektedir.

Siz de 2020 yılı için belirlenmiş koşullara göre ceza infaz hesaplama işleminin nasıl yapılacağına dair merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İnfaz Hesaplama

Ceza infaz hesaplama 2020 yılında bazı hususlara dikkat edilerek yapılan bir işlemdir. 2020 yılı için ceza infaz hesabı yapılırken, ilgili kişilerin şu şartları mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir:

 • Suçun işlendiği tarih 01.06.2005 tarihinden önceyse ayrı ceza infaz hesaplama işlemi uygulanır.
 • Suçun işlendiği tarih, 01.06.2005 tarihi ile 01.07.20016 tarihi arasındaysa ayrı hesaplama işlemi uygulanmalıdır.
 • Suçun işlendiği tarih 01.07.2016 tarihinden sonra meydana gelmişse bunun için de ayrı ceza infaz hesaplama işlemi uygulanmalıdır.
 • Suç türüne göre ceza infaz hesaplama işlemi yapılmalıdır. Buna göre suç türü adi suç ve terör suçu olarak kategorize edilen suçlara ek olarak kasten öldürme, kasten yaralama, cinsel sebepli suçlar, özel hayatın gizliliğini ihlal eden suçlar, uyuşturucu ve illegal madde ticareti ile anayasanın bütünlüğüne karşı işlenmiş suçlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Ceza infaz hesaplama işlemleri sırasında suçtan hükümlü olan kişinin yaşına da dikkat edilmesi gerekir.

 • Eğer hükümlü 15 yaş altıysa farklı, bu yaştan büyükse farklı şekillerde ceza infaz hesabı yapılmalıdır.
 • Hükümlünün sabıka kaydı, ceza infaz hesaplamalarını etkileyen bir diğer faktördür. Çünkü hükümlünün bu suçundan daha önceki adli sicil kaydı ceza infaz hesaplamasını değiştirir.
 • Kesinleşen ceza miktarı da yıl, ay ve gün cinsinden ceza infaz hesaplama işlemine dahil edilmektedir.

Ceza İnfaz Hesaplama

Ceza infaz hesaplama işlemleri, ceza hukukunun bir uzantısı olan infaz rejimi baz alınarak yapılmaktadır. Yargılama sonucunda hükümlü hakkında verilen mahkeme kararında, hapis cezası süresinin şu şekillerde infaz edilmesi mümkündür:

 • Sürenin bir kısmı kapalı ceza infaz kurumunda,
 • Bir kısmı açık ceza infaz kurumunda,
 • Bir kısmı denetimli serbestlik kapsamında,
 • Şartlı tahliye hükümleri altında cezaevi dışında

İnfaz Yatar Hesaplama

Ceza infaz yatar hesaplama işlemleri suç tarihine, ceza hükmünde tekerrürün uygulanıp uygulanmaması gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Hapiste yatılacak olan süreyi pozitif veya negatif yönden etkileyen pek çok etken mevcuttur. Bunun için savcılık tarafından tebliğ edilen müddetname en doğru infaz hesaplamadır.

Hukuk sistemimizde yer alan 5275 sayılı kanunla düzenlenen ceza ve infaz kararları, pek çok açıdan hüküm giymiş kişileri topluma geri kazandırmak için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Denetimli serbestlik ile cezasının bir kısmını yatan kişiler, şartlı tahliye edilerek sosyal hayata yeniden kazandırılmaktadır.

Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimi Hazırlama

Ceza infaz hesaplama işleminde mükerrer durumda olmak, hukuki terimlere göre, sanıkların suçu tekrar etmesi anlamına gelmektedir. Sonuca bağlanan pek çok davada meydana gelebilen mükerrerlik durumu, ortaya çıktığında hakkında karar çıkan kişilerin cezası hukuken kesinleşmiş olmaktadır. Mükerrer yani bir suçu işledikten sonra yine aynı suçtan hüküm giyen kişiler mükerrir olarak adlandırılır.

Mükerrirlerin infaz durumu ise kişiler için biçilmiş ve uygulamaya koyulmaya hazır olan cezai yaptırımlardan oluşmaktadır. Mükerrir olan veya mükerrerlik durumda olan kişiler, söz konusu suçlarını tekrarladıkları zaman doğrudan infaz durumuna geçerler. Bu tür durumlarda yapılan ceza infaz hesaplama işlemleri suçun işlendiği dönemki denetimli serbestlik yasalarına göre belirlenmektedir.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =